Home Your Predictions! Movies Nominations
Best International Film
Nominees
Winners
Category Names
2022
Drive My Car (Japan)
Flee (Denmark)
Lunana: A Yak in the Classroom (Bhutan)
The Hand of God (Italy)
The Worst Person in the World (Norway)
2021
Another Round (Denmark)
Better Days (Hong Kong)
Collective (Romania)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)
The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
2020
Corpus Christi (Poland)
Honeyland (North Macedonia)
Les Misérables (France)
Pain and Glory (Spain)
Parasite (South Korea)
2019
Capernaum (Lebanon)
Cold War (Poland)
Never Look Away (Germany)
Roma (Mexico)
Shoplifters (Japan)
2018
A Fantastic Woman (Chile)
Loveless (Russia)
On Body and Soul (Hungary)
The Insult (Lebanon)
The Square (Sweden)
2017
A Man Called Ove (Sweden)
Land of Mine (Denmark)
Tanna (Australia)
The Salesman (Iran)
Toni Erdmann (Germany)
2016
A War (Denmark)
Embrace of the Serpent (Colombia)
Mustang (France)
Son of Saul (Hungary)
Theeb (Jordan)
2015
Ida (Poland)
Leviathan (Russia)
Tangerines (Estonia)
Timbuktu (Mauritania)
Wild Tales (Argentina)
2014
Omar (Palestine)
The Broken Circle Breakdown (Belgium)
The Great Beauty (Italy)
The Hunt (Denmark)
The Missing Picture (Cambodia)
2013
A Royal Affair (Denmark)
Amour (Austria)
Kon-Tiki (Norway)
No (Chile)
Rebelle (Canada)
2012
A Separation (Iran)
Bullhead (Belgium)
Footnote (Israel)
In Darkness (Poland)
Monsieur Lazhar (Canada)
2011
Biutiful (Mexico)
Dogtooth (Greece)
In a Better World (Denmark)
Incendies (Canada)
Outside the Law (Algeria)
2010
A Prophet (France)
Ajami (Israel)
The Milk of Sorrow (Peru)
The Secret in Their Eyes (Argentina)
The White Ribbon (Germany)
2009
Departures (Japan)
Revanche (Austria)
The Baader Meinhof Complex (Germany)
The Class (France)
Waltz with Bashir (Israel)
2008
12 (Russia)
Beaufort (Israel)
Katyn (Poland)
Mongol: The Rise of Genghis Khan (Kazakhstan)
The Counterfeiters (Austria)
2007
After the Wedding (Denmark)
Days of Glory (Algeria)
Pan's Labyrinth (Mexico)
The Lives of Others (Germany)
Water (Canada)
2006
Don't Tell (Italy)
Joyeux Noel (France)
Paradise Now (Palestine)
Sophie Scholl: The Final Days (Germany)
Tsotsi (South Africa)
2005
As It Is in Heaven (Sweden)
Downfall (Germany)
The Chorus (France)
The Sea Inside (Spain)
Yesterday (South Africa)
2004
Evil (Sweden)
The Barbarian Invasions (Canada)
The Twilight Samurai (Japan)
Twin Sisters (Netherlands)
Zelary (Czech Republic)
2003
Hero (China)
Nowhere in Africa (Germany)
The Crime of Padre Amaro (Mexico)
The Man Without a Past (Finland)
Zus & zo (Netherlands)
2002
Amélie (France)
Elling (Norway)
Lagaan: Once Upon a Time in India (India)
No Man's Land (Bosnia)
Son of the Bride (Argentina)
2001
Amores perros (Mexico)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Taiwan)
Divided We Fall (Czech Republic)
Everybody's Famous! (Belgium)
The Taste of Others (France)
2000
All About My Mother (Spain)
East/West (France)
Himalaya (Nepal)
Solomon & Gaenor (United Kingdom)
Under the Sun (Sweden)
1999
Central Station (Brazil)
Children of Heaven (Iran)
Life Is Beautiful (Italy)
Tango (Argentina)
The Grandfather (Spain)
1998
Beyond Silence (Germany)
Character (Netherlands)
Four Days in September (Brazil)
Secrets of the Heart (Spain)
The Thief (Russia)
1997
A Chef in Love (Georgia)
Kolya (Czech Republic)
Prisoner of the Mountains (Russia)
Ridicule (France)
The Other Side of Sunday (Norway)
1996
All Things Fair (Sweden)
Antonia's Line (Netherlands)
Dust of Life (Algeria)
O Quatrilho (Brazil)
The Star Maker (Italy)
1995
Before the Rain (Macedonia)
Burnt by the Sun (Russia)
Eat Drink Man Woman (Taiwan)
Farinelli (Belgium)
Strawberry and Chocolate (Cuba)
1994
Belle Epoque (Spain)
Farewell My Concubine (Hong Kong)
Hedd Wyn (United Kingdom)
The Scent of Green Papaya (Vietnam)
The Wedding Banquet (Taiwan)
1993
A Place in the World (Uruguay)
Close to Eden (Russia)
Daens (Belgium)
Indochine (France)
Schtonk (Germany)
1992
Children of Nature (Iceland)
Mediterraneo (Italy)
Oxen (Sweden)
Raise the Red Lantern (Hong Kong)
The Elementary School (Czechoslovakia)
1991
Cyrano de Bergerac (France)
Journey of Hope (Switzerland)
Ju Dou (China)
Open Doors (Italy)
The Nasty Girl (Germany)
1990
Camille Claudel (France)
Cinema Paradiso (Italy)
Jesus of Montreal (Canada)
Lo que le pasó a Santiago (Puerto Rico)
Memories of a Marriage (Denmark)
1989
Hanussen (Hungary)
Pelle the Conqueror (Denmark)
Salaam Bombay! (India)
The Music Teacher (Belgium)
Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Spain)
1988
Au revoir les enfants (France)
Babette's Feast (Denmark)
Course Completed (Spain)
Pathfinder (Norway)
The Family (Italy)
1987
'38 - Vienna Before the Fall (Austria)
Betty Blue (France)
My Sweet Little Village (Czechoslovakia)
The Assault (Netherlands)
The Decline of the American Empire (Canada)
1986
Angry Harvest (West Germany)
Colonel Redl (Hungary)
The Official Story (Argentina)
Three Men and a Cradle (France)
When Father Was Away on Business (Yugoslavia)
1985
Beyond the Walls (Israel)
Camila (Argentina)
Dangerous Moves (Switzerland)
Sesión continua (Spain)
Voenno-polevoy roman (Russia)
1984
Carmen (Spain)
Entre Nous (France)
Fanny and Alexander (Sweden)
Le bal (Algeria)
The Revolt of Job (Hungary)
1983
Alsino and the Condor (Nicaragua)
Chastnaya zhizn (Russia)
Coup de torchon (France)
The Flight of the Eagle (Sweden)
Volver a empezar (Spain)
1982
Das Boot ist voll (Switzerland)
Man of Iron (Poland)
Mephisto (Hungary)
Muddy River (Japan)
Three Brothers (Italy)
1981
Bizalom (Hungary)
El nido (Spain)
Kagemusha (Japan)
Moscow Does Not Believe in Tears (Russia)
The Last Metro (France)
1980
A Simple Story (France)
Mama Turns 100 (Spain)
The Maids of Wilko (Poland)
The Tin Drum (West Germany)
To Forget Venice (Italy)
1979
Die gläserne Zelle (West Germany)
Get Out Your Handkerchiefs (France)
Magyarok (Hungary)
Viva Italia! (Italy)
White Bim Black Ear (Russia)
1978
A Special Day (Italy)
Iphigenia (Greece)
Madame Rosa (France)
Operation Thunderbolt (Israel)
That Obscure Object of Desire (Spain)
1977
Black and White in Color (Ivory Coast)
Cousin cousine (France)
Jacob the Liar (East Germany)
Noce i dnie (Poland)
Seven Beauties (Italy)
1976
Dersu Uzala (Russia)
Letters from Marusia (Mexico)
Sandakan 8 (Japan)
Scent of a Woman (Italy)
The Promised Land (Poland)
1975
Amarcord (Italy)
Cat's Play (Hungary)
Lacombe, Lucien (France)
The Deluge (Poland)
The Truce (Argentina)
1974
Day for Night (France)
The House on Chelouche Street (Israel)
The Invitation (Switzerland)
The Pedestrian (West Germany)
Turkish Delight (Netherlands)
1973
I Love You Rosa (Israel)
Mi querida señorita (Spain)
The Dawns Here Are Quiet (Russia)
The Discreet Charm of the Bourgeoisie (France)
The New Land (Sweden)
1972
Dodes'ka-den (Japan)
Tchaikovsky (Russia)
The Emigrants (Sweden)
The Garden of the Finzi-Continis (Italy)
The Policeman (Israel)
1971
First Love (Switzerland)
Hoa Binh (France)
Investigation of a Citizen Above Suspicion (Italy)
Peace Over the Fields (Belgium)
Tristana (Spain)
1970
Adalen 31 (Sweden)
Bratya Karamazovy (Russia)
My Night at Maud's (France)
The Battle of Neretva (Yugoslavia)
Z (Algeria)
1969
Stolen Kisses (France)
The Boys of Paul Street (Hungary)
The Firemen's Ball (Czechoslovakia)
The Girl with a Pistol (Italy)
War and Peace (Russia)
1968
Bewitched Love (Spain)
Chieko-sho (Japan)
Closely Watched Trains (Czechoslovakia)
I Even Met Happy Gypsies (Yugoslavia)
Live for Life (France)
1967
A Man and a Woman (France)
Loves of a Blonde (Czechoslovakia)
Pharaoh (Poland)
The Battle of Algiers (Italy)
Three (Yugoslavia)
1966
Blood on the Land (Greece)
Dear John (Sweden)
Kwaidan (Japan)
The Shop on Main Street (Czechoslovakia)
1965
Marriage Italian Style (Italy)
Raven's End (Sweden)
Sallah (Israel)
The Umbrellas of Cherbourg (France)
Woman in the Dunes (Japan)
Yesterday, Today and Tomorrow (Italy)
1964
(Italy)
Knife in the Water (Poland)
Kyoto (Japan)
Los tarantos (Spain)
The Red Lanterns (Greece)
1963
Electra (Greece)
Sundays and Cybèle (France)
The Four Days of Naples (Italy)
The Given Word (Brazil)
Tlayucan (Mexico)
1962
Ánimas Trujano (El hombre importante) (Mexico)
Bitter Spirit (Japan)
Harry og kammertjeneren (Denmark)
Placido (Spain)
Through a Glass Darkly (Sweden)
1961
Kapò (Italy)
La vérité (France)
Macario (Mexico)
The Ninth Circle (Yugoslavia)
The Virgin Spring (Sweden)
1960
Black Orpheus (France)
Boy of Two Worlds (Denmark)
The Bridge (Germany)
The Great War (Italy)
Village by the River (Netherlands)
1959
Arms and the Man (Germany)
Big Deal on Madonna Street (Italy)
La venganza (Spain)
Mon oncle (France)
The Year Long Road (Yugoslavia)
1958
Mother India (India)
Nine Lives (Norway)
The Devil Strikes at Night (Germany)
The Gates of Paris (France)
The Nights of Cabiria (Italy)
1957
Gervaise (France)
La strada (Italy)
Qivitoq (Denmark)
The Burmese Harp (Japan)
The Captain from Köpenick (Germany)